مقالات

ترک مواد مخدر چه حسی دارد

ترک مواد مخدر چه حسی دارد

کاهش یا ترک مواد مخدر می تواند زندگی شما را از طرق مختلف بهبود بخشد. ترک اعتیاد مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
سلامت جسمی و روانی خود را بهبود می بخشد


خطر آسیب دائمی به اندام های حیاتی و مرگ را کاهش می دهد.
روابط شما را با دوستان و خانواده بهبود می بخشد.
به شما کمک می کند دوباره با احساسات خود ارتباط برقرار کنید.
انرژی شما را افزایش می دهد.
به شما کمک می کند بهتر بخوابید.
ظاهر خود را بهبود بخشید.
با ترک اعتیاد می توانید پول های خود را ذخیره کنید.
دانستن اینکه چرا می خواهید مواد مخدر را ترک کنید می تواند به شما کمک کند تا در طول فرآیند ترک با انگیزه بمانید.

مزایای ترک اعتیاد


ترک مواد مخدر چه حسی دارد


هنگامی که مصرف مواد را کاهش می دهید یا آن را ترک می کنید، بدن شما یک فرآیند سم زدایی یا ترک را طی می کند. علائم ترک اعتیاد بین افراد و بین داروها متفاوت است و از خفیف تا جدی متغیر می باشد. این علائم می توانند از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشند. این علائم برای هر فردی متفاوت بوده اما موقتی هستند. میل به دارو گاهی ضعیف و در بعضی مواقع بسیار شدید خواهد بود. یادگیری نحوه مدیریت آنها برای رهایی از مواد مخدر مهم است.


آماده شدن برای ترک مواد مخدر


کاهش یا ترک مواد مخدر ممکن است سخت باشد. ترک اعتیاد شامل مراحل مختلف است. اولین گام برای ترک مواد مخدر این است که بپذیرید که مشکل دارید. اگر مطمئن نیستید، سوالات زیر را از خود بپرسید:
آیا اول صبح مواد مصرف می کنید یا برای گذراندن روز؟
آیا دوستان یا خانواده در مورد مصرف مواد مخدر شما نگران یا شکایت دارند؟
آیا در مورد میزان مصرف خود دروغ می گویید؟
آیا برای پرداخت هزینه مصرف مواد مخدر، دارایی خود را فروخته اید یا دزدیده اید؟
آیا در فعالیت های خطرناک یا پرخطر شرکت کرده اید؟
آیا احساس می کنید که کنترل مصرف دارو را از دست داده اید؟
آیا در روابط با مشکل مواجه هستید؟
اگر پاسخ شما به هر یک از این سؤالات مثبت است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که بپذیرید که مشکلی دارید و درخواست کمک کنید.
به متخصص الکل و سایر داروها یا پزشک محلی خود مراجعه کنید
مهم است که با پزشک متخصص الکل و سایر داروها (AOD) یا پزشک خود در مورد کاهش یا ترک مواد مخدر صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا کمک و پشتیبانی مناسب را دریافت کنید.
این شجاعت می خواهد که کسی بپذیرد که ممکن است با مواد مخدر یا الکل مشکل داشته باشد. تشخیص اینکه ممکن است مشکلی داشته باشید و درخواست کمک، اولین قدم مهم برای ایجاد تغییر است. اگر معتاد شده اید یا به مواد مخدر وابسته شده اید، ممکن است ترک خود به خود خطرناک باشد. متخصص AOD یا پزشک شما می تواند شما را به درمان هایی مانند سم زدایی، دارو و مشاوره ارجاع دهد تا به شما در مدیریت علائم ترک کمک کند. به یاد داشته باشید، مکالمات با این سرویس ها خصوصی و محرمانه است.


محرک های خود را بشناسید

پیگیری مصرف مواد مخدر می تواند به شما در شناسایی عادت ها، احساسات و موقعیت های اجتماعی که میل به مصرف مواد را تحریک می کند، کمک کند. اجتناب کامل از همه این موقعیت‌ها ممکن است سخت باشد، اما اقداماتی که می‌ توانید انجام دهید عبارتند از:
اجتناب از مکان هایی که می دانید مواد مخدر و الکل در دسترس هستند.
اطراف خود را با دوستانی که مواد مخدر مصرف نمی کنند، پر کنید.
دانستن اینکه چگونه در برابر وسوسه مقاومت کنید.
یاد بگیرید چگونه با استرس کنار بیایید و بدون مواد مخدر استراحت کنید.
حواس خود را با فعالیت هایی مانند ورزش یا گوش دادن به موسیقی پرت کنید.

محرک های خود را بشناسید


ایجاد یک طرح برای غلبه بر اعتیاد


برنامه ریزی و نوشتن یک برنامه می تواند به شما کمک کند تا به ترک مواد مخدر متعهد شوید.
تعیین اهداف برای بهبودی به شما کمک می‌کند با انگیزه بمانید و می‌ تواند استرس شما را کاهش دهد. تعیین اهداف واقع بینانه - هم کوتاه مدت و هم بلندمدت - مهم است. مشخص باشید و آنها را قابل اندازه گیری کنید.
چند نمونه از اهداف واقع بینانه و کوتاه مدت عبارتند از:
من این هفته دکترم را خواهم دید.
این هفته 3 بار نیم ساعت پیاده روی می کنم.
من می خواهم 2 هفته متوالی بدون مواد مخدر باشم.
اهداف بلند مدت ممکن است شامل موارد زیر باشد:
یک سال عاری از مواد مخدر
داشتن دوستانی که سالم و هوشیار هستند و حمایت می کنند
بازسازی روابط خانوادگی با برگزاری جلسات منظم.
برای موفقیت به خود پاداش دهید. با یک فعالیت لذت بخش و بدون مواد مخدر مانند رفتن به یک سینما یا برنامه ریزی برای تعطیلات و اگر به هم ریختید، راحت باشید.
شکست خوردن اشکالی ندارد، فقط از تلاش دست نکشید.


راه های کاهش یا ترک مواد مواد مخدر

هیچ درمانی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. همانطور که داروها روی هر فرد به طور متفاوت تأثیر می گذارد، درمان نیز باید فردی باشد. مهم است که برنامه ای را پیدا کنید که برای شما کار کند. گزینه های درمانی از مشاوره گرفته تا مراقبت های بیمارستانی متغیر است. بستگی به این دارد که کدام داروها درگیر هستند و وابستگی یا اعتیاد شما چقدر جدی است.

روش های ترک اعتیاد 


قطع ناگهانی مواد مخدر:

شما به طور ناگهانی و بدون کمک یا حمایت خارجی، مصرف مواد مخدر را متوقف می کنید.


مشاوره و تغییر سبک زندگی:

درمان فردی یا گروهی می تواند به شما کمک کند تا بدون دارو کنار بیایید. اگر مصرف داروی شما خفیف بوده باشد، این می تواند موفقیت آمیز باشد. گروه‌های حمایت از همتایان اغلب توسط معتادان بهبودیافته اداره می‌شوند: تجربه شخصی آنها می‌تواند برای دیگران مفید باشد.

مشاوره و تغییر سبک زندگی


سم زدایی:

شما مصرف داروها را متوقف می کنید و تحت درمان پزشکی قرار می گیرید (معروف به دارو درمانی) در حالی که بدن شما دارو را از سیستم شما پاک می کند.


توانبخشی:

این روش یک درمان طولانی مدت است. در این روش در بیمارستان یا کلینیک یا در خانه می مانید. همچنین شامل درمان روانشناختی برای کمک به شما برای مقابله با مسائلی است که ممکن است در مصرف مواد مخدر شما نقش داشته باشد.


خدمات پشتیبانی

ترک مواد مخدر به تنهایی دشوار است: با حمایت، ترک مواد مخدر بسیار آسان تر است. به دوستان و خانواده خود بگویید که مواد مخدر را ترک می کنید تا بتوانند به شما کمک کنند. خدمات پشتیبانی زیادی برای کمک به شما وجود دارد.


اگر اعتیاد عود کرد چه کنیم؟

اگر اعتیاد عود کرد و دوباره شروع به مصرف کردید، به یاد داشته باشید که بهبودی یک شبه اتفاق نمی‌افتد. از فرصت استفاده کنید و به خود یادآوری کنید که چرا سیگار را ترک می کنید، خود را ببخشید و دوباره روی برنامه خود تمرکز کنید. با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند نحوه از سرگیری بهترین درمان را بیابند، یا ممکن است نوع دیگری از درمان را پیشنهاد کنند. وقتی به مسیر اعتیاد برگشتید، از اتفاقی که افتاده یاد بگیرید:
چه چیزی باعث عود شد؟
چه چیزی اشتباه پیش رفت؟
چه کاری می توانستید متفاوت انجام دهید؟
اگر در طول زمان نسبت به یک داروی خاص تحمل داشته باشید و سپس مصرف آن را ترک کنید، سطح تحمل شما کاهش می یابد. اگر عود کرده اید و به اندازه قبل از ترک از دارو استفاده می کنید، به راحتی می توانید بیش از حد مصرف کنید.


از وسوسه هایی که به تغذیه اعتیاد یا عادت های بد شما کمک می کند دوری کنید.

دوری از وسوسه ها بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. وقتی خودتان را در مکان‌های آشنا قرار می‌دهید که محرک‌های شما وجود دارند، به اعتیاد یا عادت‌های بد خود کمک می‌کنید. دنیا پر از فعالیت های سرگرم کننده است. برای داشتن اوقاتی خوب لازم نیست به یک قرص محدود شوید. اگر دوستانتان سعی می کنند شما را مجبور کنند که بیرون بیایید و نوشیدنی یا مواد مخدر با آنها مصرف کنید، در حالی که شما سعی می کنید هوشیار شوید، با آنها صادق و صریح باشید. دوستان خوب به شما کمک می کنند تا به هدفتان برسید، نه اینکه شما را به عقب برگردانند.
چقدر می خواهید در ترک یک عادت بد و ایجاد یک عادت مثبت موفق باشید؟ از این قدرت برای حذف وسوسه ها از زندگی خود استفاده کنید. برخی افراد نیز باعث تسلیم شدن به عادات ما می شوند. دوری از این افراد و نفوذ آنها، بهترین راه حل برای دور شدن از هر محرکی است که ممکن است ایجاد کنند.

وسوسه بعد از ترک اعتیاد


عادات قدیمی خود را با عادات مشابه جدید جایگزین کنید.

پیدا کردن چیزی شبیه به عادت بدتان می تواند به شما کمک کند به راحتی آن را جایگزین کنید. اگر فقط این انتخاب را دارید که عادت خود را تسلیم کنید یا در حالت تعادل بمانید، عادت شما احتمالاً بر انتخاب شما تأثیر خواهد گذاشت. اگر دو انتخاب دارید، یک انتخاب جدید و یک انتخاب قدیمی، شانس بیشتری در انتخاب گزینه جدیدی دارید که به شما کمک می‌کند عادت مثبتی داشته باشید، زیرا شما را در سطح بالاتری نسبت به جایی که قبلا بودید قرار می‌دهد. به عنوان مثال، زمانی که فردی که مواد مخدر مصرف می کند، احساس استرس می کند، تمایل بیشتری به استفاده از مواد مخدر دارد تا عدم استفاده از مواد و مقابله با استرس به تنهایی. استفاده از داروها فرد را در نقطه بالاتری نسبت به قبل قرار می دهد. اما عدم استفاده افراد را در همان سطح استرس نگه می دارد. درعوض، اگر برای رهایی از استرس گزینه مصرف مواد مخدر یا پیاده روی دارید، ممکن است پیاده روی را انتخاب کنید، زیرا پیاده روی احتمالاً استرس ذهن و بدن شما را کاهش می دهد و شما را در وضعیت بهتری نسبت به قبل قرار می دهد.
اگر هنگام بیرون رفتن با دوستان الکل مصرف می کنید و می خواهید هوشیار باشید، یک نوشیدنی غیر الکلی جدید امتحان کنید. شما همچنان از داشتن چیزی در دست و چشیدن یک نوشیدنی خوب (با حفظ همان الگوهای قبلی) لذت خواهید برد، اما این بار عادت بد شما را تسلیم نخواهد کرد. همانطور که شروع به جایگزینی انتخاب های بد خود با انتخاب های بهتر می کنید، احتمالاً ابتدا به انتخاب بهتر دست خواهید یافت، بدون اینکه حتی در مورد آن فکر کنید!


خودتان را دوست داشته باشید

دوست داشتن خود کلید بزرگی برای از بین بردن زنجیرهایی است که اعتیاد یا عادات بد شما را در آن حبس کرده است. مبارزه با نیاز به استفاده یا تسلیم شدن به عادت‌هایتان می‌ تواند بسیار طاقت ‌فرسا باشد، که اغلب منجر به تسلیم شدن می‌ شود. اینجاست که یک ذهن قوی و عشق قوی به خودتان وارد عمل می‌ شود. وقتی در آن لحظه هستید، از خود بپرسید: «آیا این واقعاً من را بهتر می کند؟ من آنقدر خودم را دوست دارم که نمی توانم به این عادت کنم که فقط به من احساس لذت موقتی می دهد و در عین حال من را در وضعیت بدتری برای آینده قرار می دهد. آنقدر خودتان را دوست داشته باشید که از آسیب رساندن به حال و آینده خود جلوگیری کنید. شما مسئول اعمال خود و عواقب ناشی از آن هستید. بایستید و به این فکر کنید که چگونه تصمیمات شما واقعاً بر شما تأثیر می گذارد و تنها در این صورت باید تصمیم بگیرید.


سخن پایانی

همه ما در گذشته اشتباهاتی داشته ایم. امروز روز یادگیری از آنهاست. آنچه را که می‌دانید از آن تصمیمات بد حاصل شده است، در دست بگیرید. آیا می خواهید آن درد را بارها و بارها زنده کنید؟ هدف خود را حفظ کنید که چه عادت جدیدی را می‌خواهید ایجاد کنید یا چه عادتی را می‌خواهید در ذهن خود از بین ببرید، و هر بار به آن دست یابید. هنگامی که یاد بگیرید بدون عادت زندگی کنید، دیگر نیازی به آن در زندگی خود احساس نخواهید کرد. کنترل بدن و ذهن خود را در دست بگیرید.

 


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


درباره ما

موسسه اغاز زندگي دوباره  داراي ١٥سال سابقه درزمينه سم زدايي توانمندسازي و آموزش بيماران اعتياد ميباشد
اين موسسه باتوجه به پيشرفت ها وموفقيت هايي كه درزمينه آموزش ومانايي درمان داشته گام مهمي درزمينه ترك بيماران اعتياد برداشته است و اين افتخار را دارد كه روانشناسان مددكاران وتيم درمان مجرب بهره ميبرد.

خدمات مشتریان

ورداورد انتهای خیابان امام حسین کوچه عادلی جنوبی سومین درب سمت چپ پلاک ٧

آدرس

درباره ما

موسسه اغاز زندگي دوباره  داراي ١٥سال سابقه درزمينه سم زدايي توانمندسازي و آموزش بيماران اعتياد ميباشد
اين موسسه باتوجه به پيشرفت ها وموفقيت هايي كه درزمينه آموزش ومانايي درمان داشته گام مهمي درزمينه ترك بيماران اعتياد برداشته است و اين افتخار را دارد كه روانشناسان مددكاران وتيم درمان مجرب بهره ميبرد.

خدمات مشتریان

ورداورد انتهای خیابان امام حسین کوچه عادلی جنوبی سومین درب سمت چپ پلاک ٧

دسترسی آسان

آدرس