مقالات

دوره ترک تریاک

دوره ترک تریاک

معمولا افرادی که ماده مخدر تریاک را مصرف می کنند و حالا تصمیم به ترک این ماده مخدر گرفته اند، با این سوال مواجه می‌ شوند که دوره ترک تریاک چند روز طول می کشد، یا بهترین روش برای ترک تریاک چه روشی است.

با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با مدت زمان لازم برای ترک تریاک و روش های ترک اصولی آن بیشتر آشنا کنیم.


دوره ترک تریاک چقدر طول می کشد؟ 


در ابتدا باید بدانیم که برای تریاک نمی توان زمان مشخصی تعیین کرد. زیرا این موضوع بستگی به وضعیت فرد دارد. ترک تریاک و مدت زمان آن بستگی به عوامل مختلفی دارد. نحوه مصرف تریاک، مقدار مصرف در روز ، وضعیت جسمانی بیمار، وزن و سن بیمار و مبتلا بودن او به بیماری دیگر همه این موارد می ‌تواند بر روی مدت زمان دوره ترک تریاک تاثیر بگذارد‌. پزشک با در نظر گرفتن اطلاعات بیمار می‌ تواند مناسب ترین روش برای ترک تریاک را به بیمار پیشنهاد دهد تا با کمترین عوارض دوره ترک اعتیاد را بیمار سپری کند.
تقریبا می توان گفت تمامی افرادی که تصمیم قطعی برای ترک تریاک دارند به دنبال سریعترین زمان ممکن برای این کار هستند. این دسته از افراد با این سوال روبرو می شوند که ترک تریاک چند روز زمان می‌برد. اما باید این افراد بدانند که برای ترک تریاک به صورت قطعی لازم است که زیر نظر پزشک این کار را انجام دهند تا احتمال لغزش آن ها به صفر برسد. مدت زمان ترک تریاک بر اساس عواملی که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم متفاوت خواهد بود. ترک تریاک به صورت تدریجی و اصولی باعث می شود تا بیمار بتواند بهتر به زندگی عاری از اعتیاد برگردد. مهمترین عامل تعیین کننده مدت زمان ترک تریاک روش ترک آن می باشد. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. در ادامه چند مورد از این روش ها را بررسی می‌کنیم.

دوره ترک تریاک چقدر طول می کشد؟


روش های ترک تریاک چگونه است؟


برای ترک تریاک مهمترین قدمی که باید برداشته شود، اراده کردن برای قطع مصرف این ماده مخدر می باشد. پس از آن باید یک روش انتخابی مناسب برای ترک تریاک داشت. چون با انتخاب روش مناسب فرد بهتر می ‌تواند بدون بازگشت و موفقیت آمیز تریاک را کنار بگذارد. ترک تریاک به صورت تدریجی و ترک تریاک به روش سنتی و قطع ناگهانی مواد مخدر از جمله رایج ترین شیوه های ترک مخدر هستند که هر کدام از آن ها مدت زمان مخصوص به خود را دارند.

روش های ترک تریاک چگونه است؟


ترک تریاک به روش تدریجی


سم زدایی نخستین مرحله برای ترک تریاک است. این مرحله معمولاً ۱۵ روز طول می کشد. در این روش فرد با کمک گرفتن از افراد متخصص در طی یک روند مشخص به صورت تدریجی مواد مخدر را کنار می ‌گذارد و از روش‌ هایی مثل روان درمانی هم استفاده خواهد کرد. این روش از اصولی ترین روش هایی است که می توان با کمک آن طی یک فرآیند مرحله به مرحله وابستگی روحی و جسمی بیمار به مواد مخدر را کنار گذاشت. در فرایند ترک تریاک به صورت تدریجی اثرات این ماده از بدن فرد بر طرف خواهد شد. ممکن است در روزهای ابتدایی قطع مصرف افراد دچار علائم ترک شوند و این علائم دردناک باشند. همچنین ترک تریاک به صورت تدریجی در روزهای ابتدایی باعث بروز علائمی مانند عرق سرد، اسهال، تپش قلبی، استفراغ، بی خوابی، بی اشتهایی، اضطراب و بیقراری خواهد شد. ممکن است بسیاری از بیماران این مرحله را رها کنند. ولی باید به این موضوع دقت کرد که علائم خماری موقتی هستند و این علائم بعد از گذشت مدتی از بین خواهند رفت. این مرحله با اینکه سختی های خاص خود را دارد، ابتدای مسیر ترک است و برای اینکه وابستگی روانی فرد به مواد مخدر از بین برود، خانواده فرد باید به او کمک کنند. همچنین مدت زمان لازم برای ترک کامل تریاک و اطمینان از عدم بازگشت فرد بیمار، با در نظر گرفتن ویژگی های جسمانی و میزان دوز مصرفی معمولا از ۵ ماه تا یک سال خواهد بود.


ترک تریاک به روش سنتی و قطع ناگهانی مخدر


یکی دیگر از روش هایی که با کمک آن می‌ توان تریاک را کنار گذاشت روش قدیمی ترک یا ترک یابویینام است. در این روش احتمال بازگشت بیمار به مصرف تریاک زیاد است و معمولا افراد مبتلا به مصرف تریاک در طول دوره اعتیاد خود حداقل یک بار این روش را امتحان کرده و با شکست روبرو شده اند. در این روش سنتی بدن زمان زیادی برای ترمیم و سازگاری دوباره با نبود تریاک نیاز خواهد داشت. بنابراین این روش اصولی نبوده و به علت شوک ناگهانی که به بدن وارد می کند، فرآیند خماری و سم زدایی را سخت‌ تر خواهد کرد و موجب از دست رفتن انگیزه بیمار برای ترک تریاک نیز خواهد شد. به طور طبیعی مدت زمان دفع تریاک از بدن به تنهایی ممکن است ۱۲ روز طول بکشد.


ترک تریاک با متادون چند روز طول می کشد؟


استفاده از قرص متادون یکی از روش های متداولی است که برای ترک تریاک به کار برده می شود. ولی آیا ترک اعتیاد با قرص متادون امکان پذیر خواهد بود؟ استفاده از قرص متادون برای مخدرهایی مانند هروئین و تریاک کاربرد دارد و مصرف این قرص باعث کاهش میل به مصرف مواد افیونی می شود. ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که مصرف متادون که خود نیز یک ماده اعتیاد آور است و استفاده خودسرانه از آن برای درمان وابستگی به تریاک مناسب نیست. چون ممکن است بعد از مصرف این قرص برای درمان و تریاک، فرد به متادون اعتیاد پیدا کند. پس در بهترین حالت برای کنترل کردن وابستگی جسمانی فرد، زیر نظر پزشک متخصص باید این قرص مصرف شود. ولی برای کم کردن وابستگی روانی به مصرف تریاک باید از روش های پزشکی دیگری برای درمان استفاده کرد. همچنین باید به این موضوع توجه داشت که مصرف خودسرانه قرص متادون و یا قطع مصرف آن بدون مشورت با پزشک متخصص ممکن است عوارض بسیار خطرناک برای بیمار به همراه داشته باشد.


ترک تریاک با بی دو چند روز طول می کشد ؟


در برخی مواقع افرادی که تصمیم گرفته اند تریاک را ترک کنند تصور می کنند با مصرف قرص b2 می توانند این ماده مخدر را کنار بگذارند. ولی این تفکر کاملاً اشتباه است. زیرا قدرت قرص b2 بسیار بالا بوده و به درمان ترک تریاک هیچ کمکی نخواهد کرد. فقط با مصرف این قرص نوع ماده مخدر مصرفی افراد معتاد عوض می شود.‌


ترک تریاک با اسپند


یکی از روش هایی که ممکن است برای ترک تریاک معرفی شود، استفاده از دود اسپند یا خوردن دانه های آن می باشد. البته این روش از نظر پزشکی مورد تایید نیست. زیرا هیچ تضمینی وجود ندارد که با کمک این روش فرد مصرف کننده بتواند تریاک را به طور موفقیت آمیزی کنار بگذارد. افراد معتاد هنگام ترک تریاک با اسپند دچار علائم ترک می شوند ولی چون این روش زیر نظر متخصص صورت نمی گیرد، فرد معتاد دچار لغزش در ترک اعتیاد شده و دوباره به سمت مصرف تریاک کشیده می شود یا ممکن است در صورت عدم مصرف دوباره علائم ترک تریاک عوارض خطرناکی را برای فرد به دنبال داشته باشد.‌


درد خماری تریاک چند روز است؟


بسیاری از افراد مصرف کننده تریاک برای ترک این ماده مخدر نگران عوارض بعد از ترک هستند‌. بنابراین در جلسات مشاوره می پرسند که علائم خماری چند روز خواهد بود یا مدت زمان دوره سم زدایی تریاک چند روز است؟ برای ترک تریاک لازم است مورفین که یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده تریاک است از بدن فرد مصرف کننده دفع شود. معمولاً دفع مورفین از بدن ۱۲ روز طول می کشد. بنابراین درمان خماری تریاک و مدت زمان سم زدایی تریاک از بدن تقریباً ۱۲ روز است.

درد خماری تریاک چند روز است؟


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


درباره ما

موسسه اغاز زندگي دوباره  داراي ١٥سال سابقه درزمينه سم زدايي توانمندسازي و آموزش بيماران اعتياد ميباشد
اين موسسه باتوجه به پيشرفت ها وموفقيت هايي كه درزمينه آموزش ومانايي درمان داشته گام مهمي درزمينه ترك بيماران اعتياد برداشته است و اين افتخار را دارد كه روانشناسان مددكاران وتيم درمان مجرب بهره ميبرد.

خدمات مشتریان

ورداورد انتهای خیابان امام حسین کوچه عادلی جنوبی سومین درب سمت چپ پلاک ٧

آدرس

درباره ما

موسسه اغاز زندگي دوباره  داراي ١٥سال سابقه درزمينه سم زدايي توانمندسازي و آموزش بيماران اعتياد ميباشد
اين موسسه باتوجه به پيشرفت ها وموفقيت هايي كه درزمينه آموزش ومانايي درمان داشته گام مهمي درزمينه ترك بيماران اعتياد برداشته است و اين افتخار را دارد كه روانشناسان مددكاران وتيم درمان مجرب بهره ميبرد.

خدمات مشتریان

ورداورد انتهای خیابان امام حسین کوچه عادلی جنوبی سومین درب سمت چپ پلاک ٧

دسترسی آسان

آدرس