مقالات

ماندگاری مواد مخدر در بدن

ماندگاری مواد مخدر در بدن

در بسیاری موارد، افراد لازم است که آزمایش اعتیاد به مواد مخدر را به محل کار و یا مراکز دیگر تحویل دهند. ممکن است شناسایی برخی از مواد مخدر در بدن تا ماه ها امکان پذیر باشد. ولی برخی دیگر از این مواد خیلی سریع اثر آنها در بدن ناپدید می شود. روی مدت زمان ماندگاری این مواد در بدن فرد مصرف کننده موارد مختلفی تاثیر گذار است.

از جمله این موارد می‌ توان نوع ماده مصرفی، مقدار و دفعات مصرف آن را نام برد. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با ماندگاری مواد مخدر در بدن بیشتر آشنا کنیم.


ماندگاری مواد مخدر در بدن


مدت زمان اثرات مواد مخدر مختلف در بدن متفاوت است. برای مثال ممکن است اوج ال سی دی در بدن ۶ تا ۱۲ ساعت باشد. ولی مواد مخدر دیگری مثل کوکائین اثری حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در بدن داشته باشند. برخی از مواد مخدر برای روزها در سیستم بدن ماندگار هستند. عوامل مختلفی روی قابل تشخیص بودن مدت زمان یک ماده مخدر تاثیر گذار است. افراد ممکن است به دلایل مختلفی نیاز به آزمایش مواد مخدر داشته باشند. ازدواج، طلاق، آزمایش اعتیاد برای استخدام و آزمایشاتی که باید به دستور دادگاه انجام شود، از جمله این موارد است. با کمک آزمایشات مختلف می توان اثر مواد مخدر در بدن را شناسایی کرد. از جمله این آزمایشات می توان آزمایش ادرار، آزمایش خون، مو و تعریق را نام برد. آزمایش ادرار به دلیل سهولت، مقرون به صرفه بودن و نتایج سریع که دارد، نسبت به سایر آزمایش ها متداول تر است.

ماندگاری مواد مخدر در بدن


عواملی تعیین کننده ماندگاری مواد مخدر در بدن


مدت زمان ماندن مواد مخدر در بدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل موارد زیر است:
نوع مواد مخدر
مقدار مخدر مصرف شده
تعداد دفعات مصرف
جنسیت
وزن
متابولیسم و چربی بدن
شرایط پزشکی فرد
سطوح هیدراتاسیون
میزان فعالیت بدنی
سرعت سوخت و ساز بدن
وجود سایر مواد مخدر یا الکل
نیمه عمر دارو


مدت زمان ماندگاری ماری جوانا در بدن


برای مشخص کردن اثر ماری جوانا در بدن، در آزمایش آن وجود ماده شیمیایی تترا هیدرو کانابینول بررسی می شود. این عامل روی احساس خستگی مصرف کننده بسیار تاثیر می گذارد. عوارضی که ماری جوانا روی بدن دارد، بسیار خطرناک بوده و با در نظر گرفتن نوع آزمایش بازه زمانی تشخیص مصرف آن متفاوت خواهد بود. ماری جوانا مصنوعی که با نام Spice نیز معروف می باشد، این مواد شیمیایی روی گیاهان خشک اسپری شده و دود می شوند. همچنین ممکن است این مواد به عنوان مایع برای تبخیر نیز عرضه شوند. این دارو در برخی مواقع به عنوان علف هرز تقلبی به بازار فروخته می‌شود و خطرات بسیار زیادی دارد.

مدت زمان ماندگاری ماری جوانا در بدن


تریاک چند روز در بدن می ماند؟


یکی از مواد مخدر قدیمی که مصرف آن در میان مردم از گذشته رواج داشته تریاک است‌. این ماده مخدر در خون ۲ روز پس از مصرف ماندگار است. البته ماندگاری آن در بدن افراد مختلف متفاوت خواهد بود.


داروهای مخدر چه مدت در بدن باقی می ماند؟


از جمله داروهایی که به عنوان مواد مخدر مصرف می شوند، مواردی مانند هروئین، مسکن هایی مثل اکسی کودن، کدئین، مورفین، هیدرو کدون و فنتانیل را نام برد. میزان ماندگاری این مواد در بدن به صورت زیر است.


مورفین:


ادرار 3 روز
تست مو 90 روز
خون 3 روز
بزاق 3 روز


ترامادول:


ادرار 72 ساعت
تست مو 90 روز
خون 48 ساعت
بزاق 48 ساعت


کدئین:


ادرار 3 روز
تست مو 90 روز
خون 24 روز
بزاق 4 روز


اکسی کدون:


ادرار 4 روز
مو 90 روز
خون 24 ساعت
بزاق 4 روز


داروهای بنزودیازپین چه مدت در بدن باقی می ماند؟


مسکن هایی که برای اضطراب و بی خوابی تجویز می شوند، با نام بنزودیازپین شناخته می شوند. این داروها معمولاً توسط بزرگسالان استفاده می شوند. بیشترین میزان مصرف آنها در میان گروه ۵۰ تا ۶۴ سال است. این داروها معمولا در صورت شناسایی با آزمایش ادرار به مدت ۲ تا ۷ روز در بدن باقی خواهند ماند. ولی در صورت تکرار مصرف در مدت زمان بیشتری قابل تشخیص خواهند بود.


مدت زمان ماندگاری هروئین در بدن


هروئین از جمله مشتقات افیونی به شمار می آید که در مقایسه با دیگر مواد مخدر بسیار قوی و خطرناک است. معمولاً این ماده مخدر تا ۱۲ ساعت در خون و تا ۴ روز در ادرار ماندگار است. در تست مو ماندگاری آن ۹۰ روز قابل تشخیص خواهد بود.

مدت زمان ماندگاری هروئین در بدن


مدت زمان ماندگاری الکل در بدن


مدت زمان ماندگاری الکل در بدن افراد در ادرار سه تا پنج روز است و ماندگاری آن در خون حدود ۱۰ تا ۱۲ روز طول می کشد. ولی یکی از نکات مهمی که در رابطه با این ماده مخدر باید بدانید، در صورتی که تست خون داده شود وجود الکل تا ۹۰ روز پس از مصرف هم در خون قابل تشخیص است.


مدت زمان ماندگاری شیشه در بدن


یکی از مواد اعتیاد آور پرمصرف و خطرناک شیشه است. این محرک در مقایسه با دیگر مواد مخدر مدت زمان بیشتری در بدن باقی خواهد ماند. معمولاً با در نظر گرفتن میزان مصرف از ۲۴ تا ۷۲ ساعت این ماده در خون باقی می‌ ماند. در ادرار ۳ تا ۶ روز و بیشتر از ۹۰ روز در تست مو قابلیت تشخیص را دارد. ولی این بازه زمانی برای افرادی است که فقط یکبار این ماده مخدر را مصرف کردند. برای افرادی که در دوزهای بالا و مدت زمان بیشتری از آن استفاده می کنند، مدت زمان ماندگاری شیشه بیشتر خواهد بود.


مدت زمان ماندگاری متادون در بدن


متادون یکی از مواد اعتیاد آور است که مصرف آن به شکل شربت یا قرص در میان مصرف کنندگان انجام می شود. برخی پزشکان برای درمان و تسکین برخی از دردها این ماده را تجویز می کنند. البته مصرف آن باعث اعتیاد خواهد شد. برای افرادی که این ماده اعتیاد آور را مصرف می کنند ۲۴ تا ۳۶ ساعت در خون اثر آن ماندگار است. همچنین این ماده ۳ تا ۴ روز در ادرار و بیش از ۹۰ روز در تست مو قابل تشخیص خواهد بود.


مدت زمان ماندگاری قرص های روان گردان در بدن


از دیگر انواع مواد مخدر می توان قرص های روان گردان را نام برد. این قرص ها ماندگاری زیادی در بدن ندارند. ولی بر روی بدن تاثیرات مخرب زیادی می گذارند. قرص های روانگردان بعد از مصرف با تست مو بیش از سه روز قابل تشخیص هستند. با تست ادرار ۱ تا ۳ روز و در خون ۲ تا ۳ ساعت قابلیت تشخیص را دارند. قرص روانگردانی مثل اکستازی حدود یک تا دو روز در خون باقی می ماند و در ادرار سه تا چهار روز پس از مصرف اثر آن ماندگار خواهد بود.

سخن پایانی 

اعتیاد به عنوان یک مشکل خانمان سوز در جامعه شناخته می شود که می تواند آینده جامعه را به خطر بیندازد. کمپ ترک اعتیاد مکانی است که افراد می توانند در یک محیط مناسب به دور از نگرانی و استرس، اعتیاد خود را ترک کنند. 

 


چاپ   ایمیل

1000 کاراکتر باقیمانده است


درباره ما

موسسه اغاز زندگي دوباره  داراي ١٥سال سابقه درزمينه سم زدايي توانمندسازي و آموزش بيماران اعتياد ميباشد
اين موسسه باتوجه به پيشرفت ها وموفقيت هايي كه درزمينه آموزش ومانايي درمان داشته گام مهمي درزمينه ترك بيماران اعتياد برداشته است و اين افتخار را دارد كه روانشناسان مددكاران وتيم درمان مجرب بهره ميبرد.

خدمات مشتریان

ورداورد انتهای خیابان امام حسین کوچه عادلی جنوبی سومین درب سمت چپ پلاک ٧

آدرس

درباره ما

موسسه اغاز زندگي دوباره  داراي ١٥سال سابقه درزمينه سم زدايي توانمندسازي و آموزش بيماران اعتياد ميباشد
اين موسسه باتوجه به پيشرفت ها وموفقيت هايي كه درزمينه آموزش ومانايي درمان داشته گام مهمي درزمينه ترك بيماران اعتياد برداشته است و اين افتخار را دارد كه روانشناسان مددكاران وتيم درمان مجرب بهره ميبرد.

خدمات مشتریان

ورداورد انتهای خیابان امام حسین کوچه عادلی جنوبی سومین درب سمت چپ پلاک ٧

دسترسی آسان

آدرس